Evde laboratuvar hizmeti kapsamının evde sağlık ve bakım hizmeti alanına girer. Bireyin herhangi bir şekilde hastane ile irtibata geçmeden laboratuvar ortamında gerçekleştirilecek tüm işlemlerin ev ortamında sunulması sağlanır. Uzman hemşireler tarafından süreç yönlendirilir. Kişiden alınan numune örnekleri ya da gerekli görüldüğünde alınan kan testte gönderilerek laboratuvarda detaylı bir şekilde incelenir. Çıkan sonuçlar hastayla, hasta yakınları ile ve hastanın düzenli olarak kontrolünü yaptığı hekimle paylaşılabilir. Hastalık sürecinde laboratuvar ortamında ele alınması gereken tüm tahliller, kan alma, numune alma işlemleri evlere gönderilen sağlık ekibi tarafından sunulmaktadır. Özellikle yatağa bağımlı olarak hastalığı bulunanlar kronik rahatsızlığa sahip olanlar bu sürece değerlendirebilir. Kişi fiziki olarak engeli bulunduğunda ya da hastane korkusu bulunuyorsa evde sağlık hizmeti kapsamında laboratuvar hizmetinden de yararlanabilir.

Anadolu Evde Sağlık firması çalışanları tarafından evde kan tahlili uygulamaları gerekli tedavi sürecinde hastalığın seyrine yönelik olarak düzenli tetkiklerle sunulur. Hekim talebi doğrultusunda da belirli bir organizasyon gerçekleştirilerek evde bakım hemşiresi aracılığı ile süreç daha kontrollü şekilde yönetilir. Evde uzman laboratuvar hizmeti sürdürebilmek için hasta, hasta yakını ve hasta hekimleri ile beraber ortak bir anlaşma yapılır. Süreç bilgilendirilmelerinin doğru şekilde verilmesi ve bilgi paylaşımının net bir şekilde yapılması ile daha kolay şekilde yürütülebilir. Evde bakım hemşiresi laboratuvar ortamında gerekli görülecek tüm malzemeleri yanında getirir. Bu malzemeler arasında enjektörler, laboratuvar tüpleri, pamuk kutusu, alkollü swap ya da turnike gibi ürünler tek kullanımlık olacak şekilde steril bir paketleme ile sağlanır. Hastadan alınan tüm örnekler tüplerin içerisinde özel barkodlar ile saklanır. Burada hijyen oldukça önemlidir. Numuneler kaplara yerleştirildikten sonra uygun saklama koşulları da dikkate alınarak laboratuvar ortamına iletilir. Aynı gün içerisinde birkaç saatte sonuçlanan tahliller kişiye iletilir. Ancak hormon testleri genellikle birkaç gün sürebilir. Laboratuvar ortamında tüm kan testi sonuçları incelendikten sonra hasta yakınlarına verilen iletişim hattı ile iletilmektedir. Genellikle e-mail adresi ile gönderilme işlemi sağlanır ve süreç detaylı bir şekilde raporlanır.

Evde kan tahlili hizmeti en önemli faydası ise hastaya bulunduğu ortamda sağlık hizmetinin sunulabilmesidir. Hasta yakınları ile de sürekli iletişim halinde olunabilir. Zamandan tasarruf sağlarken süreçte hastanın herhangi bir nakil aracı ile laboratuvarlara iletilmesi gibi ek masraflardan kaçınılmış olunur. Hastane ortamındaki ruhsal bunaltıcı süreçten uzak kalınmış olunur. Birebir olarak hastayla ilgilenilebilir. Laboratuvar ortamında ya da hastanede oluşabilecek enfeksiyon riski de azaltılmış olunur. Evde laboratuvar hizmetleri genellikle 65 yaş üstü, sağlık durumu elverişli olmayan, yatağa bağımlı olarak yaşamsal faaliyetlerini sürdüren ve ileri yaştaki kişiler tarafından talep edilebiliyor. Bu tarz bir hizmetten faydalanmak isteyenlerin firmamız ile İstanbul civarından iletişime geçerek randevu talebi oluşturması yeterlidir.