PEG uygulamaları ağız yolu ile beslenemeyen hastaların midesine uygulanan endoskopi ve tüp takma yöntemi ile ek bir aracı yolu ile beslenme işlemini sağlıyor. Tıp dilinde perkütan endoskopik gastrostomi olarak adlandırılan bu hizmet kapsamında evde bakım hemşireleri peg değişimini yapıyor. Tüplerin değişimini sağlıyor. Pansuman ve yara bakım hizmeti sunuyor. Anadolu Evde Sağlık firması tarafından ev konforunda sunulan bu hizmet ileri yaş bireyler ve nörolojik hastalığı bulunanlar için önemli bir fırsat oluşturuyor. İleri boyutlu kanser vakalarında beyin ve baş bölgesinde tümör teşhisi konmuş hastaların evde bakım süreci devam ederken faydalanılabiliyor.

Nörolojik hasta grubu içerisinde değerlendirilen Alzheimer başta olmak üzere Felç, Parkinson ve inme gibi hastalıkların tedavi süreçlerinde hasta yakınlarının işini kolaylaştıracak bir uygulamayı içeriyor. Ağızdan beslenemeyen hastaların gün içerisinde alması gereken gıdalar ancak bu hizmet ile sunulabiliyor. Destek sürecini hastanede steril olmayan bir ortamda devam ettirmek yerine daha çok evde peg değişimi temizliğe hassasiyete dikkat eden çalışanlarımız tarafından daha rahat bir ortamda sunuluyor. Beslenme tüpleri genellikle hastanın durumuna göre değişmekle beraber 6 haftaya kadar takılı kalması gerekebiliyor. Tüm bu süreçte kısa vadeli olarak dahi olsa hastanın huzurunun sağlanabilmesi için bölgede tahriş ve yaralanmanın oluşmaması için destek vermek önemli oluyor.

Firmamızın İstanbul içerisinde bulunan şubesi aracılığı ile tüm ilçelere sunmuş olduğu sağlık hizmeti mobil araçlarla bulunulan ortama gelinerek ve bu alanda uzman hemşireler tarafından sunuluyor. Hem hasta hem de hasta yakınları bu süreçte birbirini destekleyerek daha hızlı iyileşebiliyor. Sunulan bu hizmet kişiye uygulanırken muhakkak ki ortamın steril ve hijyenik hale getirilmesi gerekir. Kullanılan tüm eşyalarında hijyenik olduğundan emin olmak önemlidir. Doğru bir teknik uygulandığında peg yerleri açık yara olarak bulunmuyor. Zamanla kapanıyor ve steril hale geliyor. Pansuman yapma aşamaları da tamamen işlemi uygulayan hemşire tarafından sunuluyor. Değiştirilmesi, pansuman yapılması ve bölgenin yenilenmesi 7 günü bulabiliyor. Talebe göre lokal dezenfeksiyon işlemi de uygulanıyor. Yapılacak uygulamaya dair öncesi ve sonrası bilgilendirme süreci firma çalışanlarımız tarafından kişiye iletiliyor.