Evde yara bakımı hizmeti açık olan yaranın daha çabuk iyileşebilmesi ve dışarıdan enfeksiyon kapanmasını engellemek için sunulan bir evde bakım hizmetidir. Uzman hemşireler profesyonel şekilde sürecin yürütülmesini sağlarken sürece yönelik hasta ve hasta yakınları ile de etkileşimli bir diyalog başlatır. Bireysel ilgilenme hizmeti deri üzerinde oluşan yaranın dışarıdan gelebilecek tehlikelere, mikroba ve enfeksiyona karşı daha steril bir ortamda korunabilmesini sağlar. Evde yara bakımı yapılırken özellikle dikkatli şekilde alanın temizlenebilmesi doğru malzemelerin kullanabilmesi ve yeniden alanın örtülerek dış ortamlarla temasının engellenmesi gerekir.

Anadolu Evde Sağlık firması tarafından evde bakım hizmeti kapsamında yara bakım süreci pansuman hizmetlerinde daha temiz ve stres bir ortamda gerçekleşmesi sağlanır. Hastanın burada konforu önemlidir. Bunun yanı sıra pansuman yapılacak olan açık yaranın tam olarak nasıl gerçekleştiği, en uygun tedavi yolu, kullanılması gereken ilaçlar uzman bir personel tarafından kişiye aktarılmaktadır. Her zaman için hijyen önemlidir. Plastik eldiven giyilmesine ve hijyen koşullarına ve  mesafeye dikkat edilerek sunulmasına da olanak tanınır.

Her duruma açık olmak gerekir. Dikişli yaraların pansuman yapılması biraz daha kritiktir. Süreçte yaralananın hızlı hareketlerden uzak darbelere karşı korunaklı şekilde temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir. Bu süreçte genellikle steril gazlı bir bez kullanılır ve dikişlerin etrafının temizlenmesi mikroptan arındırılması önemlidir. Ardından yaranın tamamen kapanmasını sağlayacak bir gazlı bezle yapıştırma işlemi sağlanır. Düzenli aralıklarla yara bakım hizmeti için yararlanmak isteyenlerin firmamız ile iletişime geçmeleri mümkündür.

Evde açık yara bakımı hizmeti sunulurken dokunun bölgesel olarak akut mu yoksa kronik bir yaraya mı sahip olduğu tespit edilmelidir. Tedavi metodu da buna göre değişecektir. Akut; genellikle yanık, kesik ya da sıyrıktan oluşur. İyileşme süreci 15 gün ile bir ay içerisinde değişebilir. Kronik yara hizmeti ise durum daha farklıdır. İyileşme süreci 2 ayı bulabilir hatta aşabilir. Kronik yaralar genellikle yatağa bağımlılıktan dolayı oluşan, diyabet hastalığı bulunan ya da damar yetmezliği problemi yaşayanlarda görülebilmektedir. Daha çok kalıcı yaralardır. Kronik yara oluşumu; uzun süreli olarak bir yere maruz kalıp yatmak zorunda kalanlar, radyoterapi tedavisi görenler, damar ya da sinir sistemine yönelik önlenemeyen bir şeker hastalığı problemi yaşayanlar, ileri derecede metabolik problem yaşayanlar böbrek yetmezliği gibi kronik rahatsızlığa sahip olanlar…

Yara bakımı sürecinde genellikle yatak yarası probleminden kaynaklı olarak evde bakım tedavisi hizmeti talep edilir. Tedavi sürecinde oluşabilecek fiyat hakkında ve tedavi sürecinin ilerleyişi konusunda bilgi alınabilir. Süreçte tedavi gören kişi ve ailesi bilgilendirilir. Belirli aralıklarla pansuman malzemeleri ile yara üzerinde temizleme uygulamaları sağlanır. Düzenli olarak talep edilen aralıklarda hemşireler yatak yarası bakım hizmeti için kişiye özel tedavi sürecini başlatır. Konu üzerine detaylı bilgi alabilmek evde yara bakım hizmetinden firmamız aracılığıyla yararlanabilmek için İstanbul çevresinden firmamızla iletişime geçebilirsiniz.