Sonda tanımı yapılacak olursa idrar torbasına takılan ve idrarın dışarı atılmasını sağlayan tıbbı bir araçtır. Bu malzemenin doğru şekilde takılması idrar atımının sağlanması için önemlidir. Ayrıca takılması esnasında mutlaka tıbbi destek alınması gerekir. Bu tıbbi destek olmadan takılması mümkün değildir. Evde Sonda Takma hizmeti sunan hastanemiz bu anlamda gereken ihtiyacı karşılıyor. Evde Sonda Bakımı da yaparak hastanın durumunun daha iyiye gitmesini sağlıyor. Sonda kaynaklı oluşabilecek tüm sorunlar da ortadan kalkıyor. İdrar sondası, gıda sondası ile karıştırılmaması gereken bir araçtır. Bu tıbbı araç sayesinde mesanedeki idrar dışarı alınır. Doktor tavsiyesi veya ameliyat sonrasında bu uygulama yapılabilmektedir. Uygulama sonrasında hastanın sondaya dikkat etmesi gerekir. Bağlantının kopması halinde hastanın mikrop kapması muhtemeldir. 
Sonda Nedir? Ne İşe Yarar? Sondanın Önemi Nedir?
Sonda, vücudun kendisinin atamayacağı durumlarda idrarın atılmasını sağlamaktadır. Bir ameliyat sonrası hastanın kalkması zorlaşabilir. Kalkması mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda da sonda kullanılabilmektedir. Sonda her durumda takılmaz. Bazı özel durumlar sonda takılmasını gerektirebilir. Evde sonda takma ücreti düşünüldüğünde bu şartların sağlanması halinde sonda takılması tercih edilebilir. Sonda takılması için gereken durumlar şu şekilde sıralanabilir:
•    İdrar kanalında darlık olması ve idrarın atılamaması,
•    Ameliyat bitiminde hastanın ayağa kalkamaması,
•    Bazı tetkik ve görüntüleme hallerinde,
•    Felçli hastalarda,
•    Yaşlılarda ve çeşitli kronik rahatsızlığı olan hastalarda,
Sonda takımı yapılabilir. Bu doktor kontrolünde olması gereken bir işlemdir. Evde sonda değişimi de bu durumda gerekebilir. 
Evde Sonda Takma Hizmeti
Evde sonda takma ücreti 2021 araması yapıyorsanız öncelikle konumun önemli olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Hastaneye daha yakın olan hastalar için ücret daha düşük olacaktır. Ayrıca hastanın durumu da önem taşıyor. Sondanın ne kadar süre kalacağı ve hastanın ne kadar süre takip edileceği fiyatı etkileyen diğer faktörlerdendir. Siz de evde sonda taktırmak veya böyle bir hastaya sahipseniz sonda değişimi yaptırmak isterseniz Anadolu Evde Sağlık hizmetlerine ulaşabilirsiniz. Ekiplerimiz adresinize gelerek sonda takım işlemini yapacaktır. Gerekli görmesi halinde değişim ve sürekli sonda takılması da yapılabilmektedir.