Trakeostomi tıp dilinde kronik ya da akut solunum rahatsızlıkları nedeniyle patolojik olarak gerçekleşen bir hastalık sürecini ifade eder. Solunum güçlüğü çeken hastalar cerrahi bir müdahale ile lokal ya da genel anestezi uygulanarak hayata bağlanır. Daha rahat nefes alabilmesi için uygulanan aparat uzman bir hekim tarafından değiştirilerek steril bir hale getirilir. Hastalık durumuna göre geçici ya da kalıcı olarak kişiye sunulan Trakeostomi hizmeti Anadolu Evde Sağlık firması farkı ile bireylere iletilir.

Trakeostomi kanülü değişim hizmeti kapsamında uygulanan anestezi bakım süreci özel hekimler aracılığı ile kişiye sunulu. İlk kez yapılırken cerrahi işlem ile anestezi ve yoğun bakım hekimi tarafından sunulması gerekir. Ardından evde devam eden bakım sürecinde bölgenin temizlenmesi, parçanın değiştirilmesi ve yenilenmesi gibi tüm aşamalar İstanbul ili ve çevre bölgelerden ulaşım sağlayabileceğiniz firma çalışanlarımız tarafından sizlere sunulur.

Trakeostomi bakım hizmeti süreci içinde bu alanda uzman hemşire ve hekimler hasta yakınları ile iletişim geçerek en doğru zamanı planlar, dezenfeksiyon işlemleri bölgeye uygulanır ve hastanın en rahat pozisyona gelebilmesi için doğru bir ortam oluşturulur.

Ev konforunda sunulan trakeostomi hizmetini hastane korkusu bulunan, ileri derecede yatağa bağımlı olarak yaşamsal faaliyetlerini sürdürmek zorunda olan ve bağışıklık sistemi zayıf olan hastalar için büyük bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

Trakeostomili bir hastanın bakım süreci içerisinde bölgesel olarak var olan parçanın kaymaması, tıkanmaması, kanama yapmaması, bölgenin kötü koku oluşumu, akıntı ya da kızarıklığa maruz kalmaması için uzman bir desteğe ihtiyaç duyuluyor. Ağrı ve sızı durumu burada farklı bir durum olduğu ve müdahale edilmesi gerektiği anlamına gelir.

Trakeostomi hastanın bakımı oldukça önemlidir. Hastane ortamı ev konforunda sunulabilmeli ve steril bir ortam oluşturulmalıdır. Hastanın yakınları da bu konuda eğitim almalıdır. Bölgenin enfeksiyon kapmaması için dikkatli olunmalıdır. Hasta yakınları günlük olarak doğru bakımı uygun malzemeleri steril şekilde bulundurarak uygulamalıdır. Trakeostomi bakım sürecinde eldiven, özel trakeostomi yastığı, batikon, trakeostomi boyun bağı, steril gazlı bir bez, fizyolojik seruma ihtiyaç duyulur.