Trakeostomi nefes borusuna tıbbi amaçlarla gırtlak seviyesinin altında dışarı delik açılarak yeni bir nefes alma deliği elde etme işlemidir. Bazı rahatsızlıklarda acil olarak uygulanması gereken bir sistemdir. Üst hava yollarındaki bir tıkanıklık nedeni ile nefes alıp verememe durumlarında bu işlem yapılmaktadır.  Evde geçirilen hastalıklardan biriside trakeostomi hastalarıdır. Evde bakıma ihtiyacı olan bu hastalar için belirli bir süre zarfında trakeostomi takılıp çıkarılmalıdır. Bu gibi durumlarda bu işlemi yapan sağlık görevlilerinden yardım istenilir. Tıbbi bir müdahale olan trakeostomi için hemşire veya uzman doktora ihtiyaç vardır. Hizmeti en iyi şekilde evde almak isteyenler bizlere ulaşabilir. Anadolu Sağlık Merkezi olarak bu konuda profesyonel destek sunuyoruz. 
Trakeostomi Hastası Kimdir? Hastalık Nasıl İlerler?
Trakeostomi hastalarının ömür grafiğine bakıldığında tabii bilimsel araştırmalar sonucunda ortaya çıkan rakam 11, 18 ve 15 ay gibi bir süreçtir. Nefes almak için nefes borusunun altına açılan delikten itibaren bu süreç göz önüne alınır. Yine de tahmini bir rakam olan bu bilgiden kesin bir sonuç elde edilemez. Bu gibi hastalarda nefes alma durumu trakeostomi aracılığıyla olduğundan bazı boğulma gibi durumlarında çok duyulmaktadır. Enfeksiyona ve mikrop kapma gibi durumlara oldukça açık olmaktadır. Bu gibi hastaların ciddi bir titizlikle bakıma ihtiyacı vardır. Özellikle devamlı temizlenmesi ve değişim zamanının geçmemesine dikkat edilmesi gerekir. Bu yüzden mutlaka alanında uzman, profesyonel ekiplerden destek alınmalıdır. Anadolu Sağlık Merkezi olarak sizlere istediğiniz bu desteği sunuyoruz.
Trakeostomi Tehlikeli mi?
Hastalıklar için uygulanan tüm tıbbi işlemlerin tabii ki bir risk tarafı her zaman vardır. Önemli olan böyle hastaların bakımında çok ciddi bir gayret sarf etmek gerekir. Trakeostomi gibi açıkta olan bir deliğin olması başka hastalıklara yakalanma riskini arttırır. Bu nedenle dikkatli görüşmeler ve ziyaretler gerekir. Gazlı bezle devamlı delikten gelen sıvıların temizlenmesi hastanın yanından ayrılmamasına özen gösterilmelidir. Zaman içinde oluşan ciddi kanama ve zatürre gibi enfeksiyonlar yaşanabilir. Bu durumlarda uzman doktorlarda cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Trakeostomi tehlikelerine karşı hastalarınıza daha iyi hizmet vermek isterseniz bizlere web sayfamızdan ulaşarak iyi bir hizmet alabilirsiniz.

 

Trakeostomi değişim işlemi riski yüksek sayılabilecek bir işlem olarak sınıflandırabiliriz. Trakeostomi değişim işlemi için uzman kişiler tarafında riski en aza indirgeyerek yapılması gereken bir işlemdir. Evde Trakeostomi Değişimi uzman kadromuzca hastanızın konforu bozulmadan profosyonel ekipman eşliğinde ev ortamın da değişimini Anadolu Evde Sağlık hizmetlerince yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Trakeostomi değişimi sonrası uzman kadromuz tarafınca bakım eğitimi ve her türlü imkanımızdan siz değerli danışanlarımızın yararlanması için elimizden geleni yapmaktayız. Evde Trakeostomi Değişimi randevusu oluşturmak için bizimle iletişime geçiniz.