SMA hastalığı ortaya çıkmadan önleyici etkiler taşıyıcılık testi ile mümkün oluyor. SMA testi halk arasında SMA hastası olarak adlandırılan çocukların genetik olarak bu hastalığa yakalanmasını engelleyici bir etki oluşturuyor. SMA testi hastalığın belirlemeden önlenmesini sağlayarak çocuğun farklı yöntemlerle doğum sürecine alınmasını destekliyor. Anadolu evde sağlık firması evlilik öncesi dönemde eş adaylarına SMA taşıyıcı test uygulamasını ev veya işyerine gelerek sunuyor. Uzman hemşireler kısa sürede kan testi uygulamasını sağlayarak doğum süreci ile çocuğun SMA hastalığı, gen taşıyıcısı olup olmayacağı öğrenilebiliyor.

Günümüz standartlarında hastaneye gitmeye gerek kalmadan evde sağlık ekipleri bulunan ortama gelerek tedavi sürecini başlatıyor. İstanbul ili içerisinde talep edildiğinde istenen ev veya iş yeri adresine yönlendirilen ekip SMA hastalığını önleyebilmek adına taşıyıcılık gen testi uygulamalarını sunuyor. Beyin kökünde bulunan hücrelerdeki ileri derecede dejenerasyondan kaynaklı oluşan kas zayıflığı hastalığı olarak da biliniyor. Hastalık farklı şiddetlerde ortaya çıkabiliyor. Tip 1 ve Tip 4’de kadar farklı aralıklarda yetişkin bireylerde görülebiliyor.

SMA hastalığı anne ya da baba adayı aracılığı ile taşınarak çocuğa aktarılıyor. Her iki birey sağlıklı olsa dahi çocuk hasta olarak dünyaya gelebiliyor. Bunu anlayabilmenin en önemli yolu ise SMA testi uygulamak oluyor. Genellikle akraba evlilikleri SMA hastalığının yayılmasını daha da artırıyor. Yalnızca evlenecek çiftler değil çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde SMA test uygulayabiliyor. Hamilelik sürecinde dahi yapılacak test ile çocuğun taşıyıcılık kendine sahip olup olmadığı öğrenilebilir. Bulunduğunuz alana gelen ekip çalışanlarımız damardan kan alımı gerçekleştirerek alınan numuneleri laboratuvara iletiyor. Yaklaşık bir hafta 10 gün içerisinde laboratuvar ortamında incelenen testin sonuçları kişiye iletiliyor. Bu süre daha da hızlandırılarak sonuçlar kişiye teslim edilebiliyor.

SMA hastalığı anne adayı hamile iken ortaya çıkabiliyor. Çocuk doğduktan sonra kaslarında oluşan problem fark edilebiliyor. Çocuğun kendisini ayakta tutabilmesi, kemiklerini güçlü hissedebilmesi mümkün olmuyor. Vücudu ağrılı şekilde doğan bebek zamanla gücünü daha da bitiriyor. Nefes alıp vermede zorluk çekebiliyor. Gebeliğin 12.haftasında, 16.haftasında ya da 20.haftasında anne karnındayken alınacak sıvı yolu ile bebeğin SMA’lı olup olmayacağı öğrenilebiliyor. SMA testi evlilik öncesi yaptırılabiliyor. İstendiğinde çocuk sahibi olmadan önce de uygulanabiliyor.