SMA testi evlilik öncesi süreçte anne ya da baba adayından herhangi birinin ileride genetik olarak SMA hastalığı taşıyıcılığı bulunup bulunmadığını tespit edilmesini sağlar. Doğacak olan çocukta genler yoluyla aktarılması söz konusu olabilir. Bu dışarıdan bakıldığında fark edilemeyecek derecede hassas bir konudur. Özel testlerle ancak anlaşılabilir. Anadolu Evde Sağlık firmamız aracılığıyla talep edildiğinde evlilik öncesi süreçte SMA testi uygulamalarından faydalanılabilir. 81 ilde başlatılan SMA testi uygulamaları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanarak sizlere sunulur. Ôzellikle eş adaylarının yapılan çalışma sonucunda sma taşıyıcısı olduğu fark edildiğinde bu alanda aileye hastalık yönünde ayrıntılı bilgi verilir ve danışmanlık yapılır.

Evlilik öncesi süreçte SMA testi uygulamaları özellikle tarama amacı ile eş adaylarından örnek alınarak yapılır. Evlilik öncesindeki hazırlık aşamasında sağlık raporu için de gerekli olan ve istendiği takdirde düzenlenen bir rapordur. Öncelikle erkek adayı için test uygulanır. Eğer pozitif sonuç elde edilirse kadın için de uygulanır.

Sma testi uygulaması evliyken de bebek sahibi olmayı düşünen çiftler için uygulanan bir yöntemdir. Daha önceden herhangi bir nedenden kaynaklı olarak yapılmışsa testin tekrar edilmesine gerek yoktur. Sonuçlar aileye e-posta yolu ile iletilebilir.

Sma hastalığı kalıtsaldır. Genler yolu ile anne ya da babadan çocuklara geçebilir. Sürekli olarak vücut bunu devam ettirir. Kas rahatsızlığı olarak bilinir. Omurilik bölgesinde yaşanan özellikle motor becerilerdeki hücresel kayıplar sma hastalığına neden olur. Başlangıçta nefes almada güçlük çeken birey zamanla yürüme ya da konuşma fonksiyonlarını yerine getirememeye ve zorlanmaya başlar. Vücudu acı çeker. Yemek yemekte nefes almakta zorluk çeker. Sma testi evlilik öncesi süreçte anne ya da baba adayında herhangi bir hastalık riskinin bulunup bulunmadığı ancak testler ile mümkündür. Sma tarama testi uygulaması evlilik öncesinde ebeveynlere kan örneği alınarak taşıyıcılığı özelliği olup olmadığına bakılarak tespit edilir. Özellikle akraba evliliklerinde bu karşılaşılabilen bir durumdur. İstanbul ve çevre bölgelerden bizlere ulaşarak randevu talebinizi iletebilirsiniz.