Sağlık Bakanlığı tarafından da tavsiye edilen SMA tarama testi evlilik süreci öncesinde çiftlerin SMN1 genine sahip olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. Özel tarama testi bireysel olarak evlilik öncesi dönemde ya da hamilelik döneminde uygulanarak alınan numuneler laboratuvar ortamına iletilir. Kısa süre içerisinde testin sonuçları çiftlere bildirilerek sürece dair yapılması gerekenler konusunda bilgi verilir. SMA tarama testi uygulaması özel kliniklerde, hastanelerde uygulanmaktadır. Günümüz standartlarında tüm bu uygulamalar ev konforunda ek bir zahmete girmeden bulunulan ortama yönlendirilen ekipler ile SMA test uygulaması sunulur.

SMA hastalığı başlangıcında fark edilmediğinde doğacak çocuk için ölümle sonuçlanabilecek ciddi ve tehlikeli bir süreci beraberinde getirebilir. Uzmanların da bu konuda hemfikir olduğu tarama testi uygulamaları Anadolu Evde Sağlık firması yetkili personelleri tarafından ev konforunda sunuluyor. Özellikle Tip 1 adı verilen sürece girildiğinde tedavi için çok geç olabilir. SMN1 geni anne ya da babada aktif hale gelmezken taşıyıcı olarak çocuğa geçebiliyor.

 

SMA tarama testi uygulaması yapılırken öncelikle erkek bireyden numune alınıyor. İnceleme yapıldıktan sonra herhangi bir taşıyıcılık riski fark edilirse diğer eş içinde bu işlem uygulanıyor. SMA testi yapan hastaneler hemen her ilde aktif olarak hizmetini evlilik sürecindeki çifte sunabiliyor. Bu uygulamaları ev konforunda bulunulan herhangi bir alanda test etmek isteyenler için Bakanlık onaylı olarak hizmetini sunan firmamızın yetkili ve uzman hemşirelerinden destek alınabilir. Vücuttan alınan belirli numuneler 15 dakikalık bir işlem doğrultusunda genetik tarama laboratuvarına aktarılır. Real Time PCR adı verilen bir teknik denenerek tarama testi tamamlanır. Elde edilen sonuçlar raporlanarak çiftlere iletilir.

Yapılan tüm işlemlerin sonuçları raporlandıktan sonra bu alanda uzmanlığı bulunan hekimlere yönlendirme sağlanır. Eğer çiftlerin her ikisinde SMA taşıyıcılığı bulunduğu tespit edilirse daha sağlıklı bir teknik olarak tüp bebek tedavisine yönlendirilir. Genellikle evlilik dönemi öncesinde önerilen SMA testi bebek anne karnındayken de uygulanabiliyor. SMA test ücreti hakkında bilgi sahibi olabilmek, sürece dair yapılması gerekenleri öğrenebilmek için İstanbul ilinde aktif olarak faaliyetlerini sunan Anadolu evde sağlık firması ile iletişim hattını kullanarak irtibata geçilebilir.