Sağlık bakanlığınca  zorunlu hale getirilmiş Evlilik Öncesi SMA Testi çiftler için büyük önem taşımaktadır. 

SMA, Yeni dünyamızda yeni doğan bebeklerde sıkça görülen ve duyulan görülen bir tür hastalıktır. Bu hastalığın nedeni ise genetik bozukluktan kaynaklanır. Genetik geçişli olan hastalarda smn geni protein üretemez bu durumda vücuttaki motor sinir hücreleri yeterince gelişemez. Sağlıklı bir şekilde beslenemez daha sonra istemli kaslar belirli bir süre sonra işlemlerini yerine getiremez olur.

Daha çok çocuklarda görülen bu hastalık tıp1 tıp 2 olarak ikiye ayrılır. Tıp birler genellikle ölümle sonuçlanır. Tıp 2 ler ise, 6-18 ay aralığında fark edilir. Bebeğin gelişimi gayet normalken bu dönemler arasında belirli belirtiler gösterir. Kontrol altına alına bilen tıp-2 sma hastası çocuklar tek başına oturabilirler. Fakat destek alamadan ayağa kalkamaz ve yürüyemezler. Bu durum anne ve babaları çaresiz bırakan bir durumdur. En iyi durum hamilelik öncesi sma testi yaptırmaktır. 

Sma Testi

SMA testi, doktorlar tarafından hamilelik öncesi yaptırılarak genetik bozuklukları tespit eden bir testtir. Sma hastalığı durumunda çocukların ölümünün nedenlerinden biri de bu hastalıktır. Omurilik motor sistemi etkilenir ve yürüme yemek yeme, nefes alma gibi fonksiyonları ortadan kaldırır. Test yapmadan anlaşılmayan bu hastalık hamilelik döneminde yapılan sma testi sonucu ortaya çıkar. Hamilelikte 10 ile 13 hafta aralığında yapılmalıdır. Tüm sağlık kurumlarında yapılabilen sma testi sağlıklı anne ve babalarda da yapılmasında bir mahsur yoktur. Ayrıca son dönemlerde evlilik öncesi zorunlu tahliller arsına sma testini de eklenmiştir. Bu durumda tüm ebeveynlerin yaptırması gerekli bir testtir. 

Sma Testi Neden Yapılmalıdır?

Doğan çocuklara anne ve baba genetiğinden geçen bir hastalıktır. Bazı ebeveynler bu hastalığın taşıyıcısıdır. Bunun için Evlilik Öncesi SMA Testi yapılması gereklidir. Evlilik zamanında anne ve babanın bu hastalıktan haberleri yoksa evlilik sonrasında mutlaka bir doktora giderek yaptırmaları gereklidir. Sma hastasının ön teşhisi için tek çare bu testlerdir. Sadece kan vermekle bilinen kısa sürede öğrenilen bir testtir. Çoğu devlet hastanelerinde ücretsiz olarak da yapılmaktadır. Sma hastalığı çıkarsa ilgili doktorlar aracılığı ile hastalıkla ilgili risklere karşı bir tedavi oluşturulmaktadır.