Eşlerin evlilik öncesinde ya da anne baba olmak niyetinde bulunan eş adaylarının ya da hamile olan anne adayının SMA riski tespiti İstanbul SMA testi uygulaması ile firmamız tarafından sizlere kısa sürede sunulur. Bu durum ileride oluşabilecek genetik faktörlerden kaynaklı olarak hastalığın çocuğa geçmesini engelleyecektir. Özellikle gündelik hayatta yaşamsal faaliyetleri sürdürebilmek için kişinin ihtiyaç duyduğu motor beceriler SMA hastalığı nedeniyle fonksiyonunu yitirir. Zamanla yürümede, konuşmada, yeme ya da içme de hatta nefes alma da acı çekme ve zorluk yaşama süreci beraberinde gelir. Anne ya da babanın çocuğunda böyle bir tehlike olup olmadığını anlayabilmesi ancak özel SMA testi ile ortaya çıkarılabilir.

Sma hastalığı genlerle taşıyıcı bir hastalıktır. Çocuk doğmadan önce anne ya da baba adayına sma testi uygulandığında daha rahat önlemler alınabilir. Ancak hamile olan anne adayına da belirli tekniklerle uygulanabilir. Özellikle erkekte taşıyıcılık olup olmadığı tespit edilir ardından eğer taşıyıcılık durumu bulunuyorsa kadın adaydan da bir örnek alınır. Eşlerin her ikisinde de SMA testi uygulamaları pozitif çıkarsa bu durumda çocukta sma olma riski %95 oranında seyreder. Çocuğun yaşamsal fonksiyonlarını tehlikeye atmamak ve SMA riskine engel olabilmek için evlilik öncesinde doğum öncesinde hamilelik sırasında SMA testi uygulaması kan testi ile kısa sürede sağlanabilir. Anadolu Evde Sağlık firmamız tarafından sizlere SMA test uygulaması uygun fiyatlarla sunulmaktadır. Bizleri arayabilir, iletişim hattımız üzerinden randevu talebinizi oluşturabilirsiniz.

SMA genellikle akrabalık yolu ile evlilik sürecini başlatan kişilerde sıklıkla görülüyor olsa bile ülkemizde yaygınlıkla karşılaşılan ve anne ve babadan kaynaklı olarak taşıyıcılığı bulunan bir hastalıktır . Özel testler sayesinde bu hastalığın varlığı çocuk doğmadan önce fark edilebilir ve ileride oluşabilecek çocuğun hayatında riske edecek durumlar önlenebilir. Hastalığın oluşmasındaki en önemli neden SMN1 adı verilen genin eksikliğinden kaynaklanır. Bu durum çocukta hastalık riski ile beraber doğum sürecini başlatması anlamına gelir. Kan testi sayesinde bu süreç net olarak öğrenilebilir. Alanında uzman sağlık çalışanlarımız İstanbul bölgesinde talep edildiğinde bu hastalık için kişilerden kan testi örneği alır. Bu testlerle laboratuvara gönderilerek herhangi bir bulgu olup olmadığı incelenir. Eğer anne ya da baba adayından herhangi birinde ya da her ikisinde böyle bir bulgu rastlanılmışsa konu üzerine bilgilendirme yapılır. Çiftler İstanbul SMA testi uygulama sonuçlarını en kısa sürede alabilecektir.