Maymun çiçeği hastalığı nedir sorusu merak ediliyor. Maymun çiçeği hastalığı Poxviridae ailesine mensup bir DNA virüsüdür. Orta Afrikada yayılım gösteren virüsün özellikle Batı Afrika kısmında tropikal yağmur ormanlarının bulunduğu alanda daha çok yaygınlık gösterdiği fark edilmiştir. Bulaşıcılığı yüksektir. Temas yolu ile veya farklı ürünlerle kısa sürede dağılım gösterebilir. Daha önce enfekte olmuş bir kişi ile temas edildiğinde kısa sürede o kişide de lezyonlar görülmeye başlanabilir. Maymun çiçeği virüsü riski bulunan kişilerin aile bireyleri ile temasını azaltması gerekir. Kişiden kişiye bulaşma riski yüksektir. Özellikle bağışıklığı azalan kişilerde sıklıkla görülür.

Maymun çiçeği hastalığı nedir konusunda yapılan araştırmalar maymun çiçeği virüsünün anne aracılığı ile bebeğe geçme ihtimalinin olduğu ortaya çıktı. Özellikle doğum öncesi süreçte ve doğum sırasında virüsün belirtileri var olan bir kişinin test yaptırması gerekecektir. Doğum öncesinde maymun virüsünün lezyonları görülüyorsa  Anadolu Evde Sağlık kurumumuz tarafından aile bireylerine yönelik olarak aktif test uygulaması yapılabilir. Klinik olarak incelemeler tamamlandıktan sonra daha doğru tedavi süreci başlatılabilir. Virüsün belirtilerinde çiçek hastalığı ile benzeyen yönleri bulunur. Ancak ona göre daha az bulaşıcı olduğu tespit edilmiştir. Aktif iletişim hattımız üzerinden bizlere randevu oluşturarak süreçte maymun virüsü tedavisi için anne ve bebeğin sağlığı için yakın bakım hizmeti sağlık elemanlarımız ile faydalanılabilir.

Maymun virüsü süreci daha çok metropol ve kalabalığın olduğu yerlerin ormanlık alanlarında özellikle Orta ve Batı Afrika kesimlerinde ortaya çıktığı fark edilmiştir. Konaklama yeri olarak farklı kemirgen hayvanlar ve insan dışında primatlar olduğu fark edilmiştir. Şu anda çiçek hastalığı için kullanılan ilaçlar maymun çiçeği hastalığının tedavisi için de kullanılabiliyor. %85 oranında etki ettiği kanıtlanmıştır. Maymun çiçeği hastalığı nedir sorusuna cevaben oluşabilecek bulaşma tehlikelerine karşı kişinin hastalık belirtisi gösteren kişilerle yakın temasa karşı uzak durması gerekiyor. Özellikle kişisel bakıma dikkat edilmeli bu kişilerin izole edilmesi sağlık ekipleri tarafından ev ortamında dikkatli bir şekilde takip edilmesi sürecin daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır. İstanbul ve çevresinde ihtiyaç duyulduğu anda sağlık ekiplerimiz sizlere en kısa sürede ulaşarak en doğru ve yerinde tedavi hizmetine sunabilir.