Yaşam kalitemizi düşüren covid 19 virüsü 1 Aralık 2019 yılında çinin hubei bölgesinde çıktığı öne sürülen insandan insana geçebilen bir salgın hastalıktır. Şu an da tüm dünyanın ortak sıkıntısı halindedir. Yeni bir salgın halinde olan virüs için çok deneyler yapılmış aşılar üretilmiştir. Her ne kadar covid salgın hastalıktan ölen varsa da deney sürecinde aşıdan ölenlerde bulunmaktadır.

Üzerinde birçok teorisi olan virüs salgınının belirsizliği hala devam etmektedir. Bunun için aşı yaptırmayı ret eden kişiler için pcr test uygulaması çıkmıştır. Bu uygulama sayesinde vücutta bu virüsün olup olmadığı belli olmaktadır. Ayrıca salgın hastalığın belirtileri de bulunmaktadır. Bu belirtilerin kendisinde olan kişiler için tam gerçek sonucu pcr testi belirlemektedir. Çünkü virüs belirtileri soğuk algınlığı ile karışabilmektedir. Bu yüzden PCR Testi oldukça fazla önem taşımaktadır. 

PCR Nedir?

Hapşırıyor, tat alamıyor, koku alamıyor ve devamlı kuru öksürük yaşıyorsanız Covid olabilirsiniz. Bunlar genelde görülen bazı belirtilerdir. En yakın hastaneye gidip PCR Testi yaptırarak gerçek sonuç elde edebilirsiniz. PCR’nin açılışı (polymerasa chain reaction) dna içerisinde bulunan sırası bilinen iki tane segment arasındaki bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanarak tepkimelere verilen ortak bir isim olarak tanımlanmaktadır. PCR aynı zamanda bir tanı testidir. PCR testi ile bir korona durumunda vücuttaki virüs miktarı bilgisine bile ulaşılmaktadır. Yoğunluğu azlığı çokluğu gibi bilgiler bu testle ortaya çıkarılabilir. Bu test covid hastası olup olmadığınızı, ayrıca vücudunuzun enfeksiyona karşı ürettiği antikorları da belirlemektedir. 

Covıd- 19 Aşısı

Dünyamızı saran virüs salgını için üretilen bir tür aşıdır. Yeni bir çalışma aşamasından sonra piyasaya sürüldüğünden bu aşıyı vurdursanız bile yine de gerekli önlemleri almalısınız. Virüse karşı bağışıklık kazanmayı sağlayan bu aşılar ek olarak tedbirler alındığında daha etkili oluyor. Vücut bir süre sonra virüsü tanımaya başlıyor. Böylece virüse yakalandığımızda önceden bağışıklık kazanıp antikor üreten vücudumuz bu mikropla daha iyi olarak savaşmaktadır. Bu durumda daha hafif atlatmayı sağlar. Sonucunda hastane yatış oranlarında azalma yaşanıyor.