Sma taşıyıcılık testi evlilik süreci öncesinde eşlerden birinde genetik olarak SMA hastalığının taşıyıcı geminin bulunup bulunmadığını tespit etmeye yarayan bir metottur. Süreçte ileride çocuğun sma riski taşıyıp taşımadığı testler ile net bir şekilde öğrenilebilir. Ev ortamında SMA testi uygulamaları için Anadolu Evde Sağlık firması aracılığı ile randevu talebi oluşturabilirsiniz. Ülkemizde sma taşıyıcı sıklığı 50 bireyde 1 olarak tespit edilmiştir. Sma hastalığı bilinenin aksine sadece akraba evliliklerinde görülmeyen bir durum haline geldi. Bu risk ortamında ileride doğacak olan çocuğun genetik olarak süreçten etkilenip etkilenmeyeceği özel testlerle belirlenebiliyor.

Sma hastalığı sıkıntısı çekenler için en belirgin hastalık özellikleri; kas ve sinir sistemlerine yönelik baskılamalardır. Aşırı güç kaybı, kasta erime, dili kontrol edememe, yutkunmada güçlük çekme, reflekslerde azalma, baş bölgesine kontrolünde zorluk çekimi, ellerde uzun süreli titreme ve özellikle bebeklerde rutin hareketler olan yürüme, oturma, ayakta durma eylemlerini oldukça zor gerçekleştirmeleri sma hastalığının işareti olarak görülebilir. Sma taşıyıcılık testi süreci öncesinde oluşturulan sağlık raporunda talep edilebilen bir tekniktir. Öncelikle erkek adaya uygulanır. Eğer şüpheli bir durum fark edilirse kadın eş adayına da sma testi uygulanır. Sma testi uygulamasını yaptırmış olan kişilerin yeniden testi yaptırmalarına gerek yoktur. Evde bakım hizmeti kapsamında uygulanan sma testi sonuçları 3 ile 5 gün içerisinde kişiye teslim edilir.

Sma taşıyıcılık testi uygulamaları özellikle çocuk sahibi olmak isteyen ve şüphelenen geçmişinde böyle bir hastalığa yakalanmış bir yakını bulunan kişilere uygulanabilir. Kişinin ailesinde genetik olarak bulunuyorsa süreçte taşıyıcılık olup olmadığını tespit etmek için kullanılır. Özellikle akraba evliliği yapmış olan kişiler çocuk sahibi olmak istediklerinde bu test uygulanırlar. Çiftlerin evlenmeden önce ya da hamilelik süreci içerisinde sma testi uygulamaları yapılabilir. İstanbul bölgesinden randevu talebi oluşturarak evde sma testi uygulamasında alanında uzman hemşirelerimiz aracılığıyla yardım alabilirsiniz. Erken teşhis koymak ileriye dönük olarak duruma daha kolay müdahale edebilmeyi sağlayacaktır.