Sma hastalığı genetik süreçleri bulunan ve kalıtımsal yolla aktarılan bir özelliğe sahiptir. Son dönemlerde ülkemizde ve dünya çapında da zor bir tedavi süreci olan hastalık olarak bilinir. SMA testlerle fark edilebilen ve evlilik dönemi öncesinde tüm çiftlere uygulanabilen hatta hamilelik döneminde de uygulanabilen özelliğe sahiptir. Testler yolu ile ancak genetik olarak kişilerde taşıyıcılık olup olmadığı fark edilebilir.Sma genetik taşıyıcılık testi uygulaması yapılmadığı takdirde hastalığın taşıyıcısı olup olmadığını fark edebilmek oldukça zordur. Bu zorluktan kaynaklı olarak çocuk dünyaya geldiğinde bu hastalıkla beraber doğabilir. Sonuçta yaşanacak olan süreçte çocuğun sağlığı açısından fiziksel olarak hareketlerini özgürce kullanabilmesi için öncesinde tanı ve tedavi sürecini başlatmak önem taşır. Anadolu Evde Sağlık firması aracılığıyla sunulan sma genetik taşıyıcılık testi sayesinde çocuk istenmeyen bir durumla karşılaşmadan önce önlem alınacak bir ortam oluşturulur. Bizlere iletişim hattımız üzerinden ulaşım sağlayabilir ve talep ettiğiniz sağlık hizmetinden en kısa sürede yararlanabilirsiniz.

SMA hastalığı motor nöron adı verilen vücutta gen bozukluğundan kaynaklanan bir tanısı bulunur. Vücut kendi kendine protein üretimi yapamaz. Kaslar yeterli enerjiyi bulamaz ve çocuk bu hastalığı belirgin bir şekilde kas zayıflığı ile beraber ortaya çıkarır. Hastalık anne ya da babadan gen kopyalaması yardımıyla çocuğa aktarılır. Uzuvlarda yaşanan kas kaybı nedeniyle kişi refleks hareketleri dahi yapamaz hale gelir. Bu durumda desteksiz bir şekilde yaşamına devam edemez. Nefes almada zorluk çeker. Yutkunma problemleri yaşar. Ellerinde titreme ve özellikle omurga bölgesinde eğrilik görülen sma hastalık semptomları arasında yerini alır.

Sma hastalığı 4 farklı şekilde ortaya çıkar. Bebeklik döneminde genlik döneminde ve yetişkinlik döneminde farklı gözlemlerle anlaşılabilir. SMA tip 1 hastalığına yakalanmış bir bireyin daha çabuk hastalığı atlatılabilmesi mümkündür. En nadir görüneni ve ölümcül rahatsızlığa sebep olacak olanı ise tip 0'dır. Sma Tip 2 hastalığına yakalanan bir çocuk için ortalama 3 yıl yaşam süresi konmaktadır. SMA tip 3 ise bebek 1,5 yaşından sonra yetişkinlik dönemine kadar herhangi bir zamanda ortaya çıkarak fark ettirebilir. Ergenlik döneminde ise daha çok SMA 4 tip fark edilir. SMA hastalığının yıkıcı etkilerinden korunabilmek oluşabilecek huzursuzlukları önleyebilmek için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. Sma genetik taşıyıcılık testi uygulaması sağlık ekibimiz tarafından İstanbul bölgesinde bulunduğunuz ortama gelinerek sunulmaktadır.