Dünyanın en büyük mesleği anneliktir. Dünyanın yarısının anneler oluşturur diğer yarısını ise anneler yetiştirir. Onun için annelik sürecinde annenin hem maddi hem de manevi bir destek ihtiyacı oluşabilmektedir. Bu durumlar göz önüne alınarak ve anneye destek amaçlı olması için, yeni zamanımızın mesleği olan doğum koçluğu yapan danışmanlıklar vardır.

Çocuk eğitimi anne karnında başlar. Annenin olumlu ve olumsuz yaşam standartlarından etkilenmesi karnındaki bebeğine de etki etmektedir. Bu durum sürecinde anne ile ilgilenecek ona uygun beslenme, yatma, kalkma, huzurlu bir maneviyat geçirme konusunda eşlik edecek doğum koçuna her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Kadınların bu yükünü de hafifletecek olan bu kuruluşlardan faydalanmak anne adayları için çok güzel bir seçim olacaktır. Hamileyseniz ve bebeğinizi en iyi yetiştirme gibi bir planınız varsa, mutlaka bir doğum koçunuzun olması gerekmektedir. 

Doğum Koçluğu Nedir?

Zamanımızın yeni mesleklerinden birisidir. Günden güne bilinçlenen bir toplum olarak, kadınların bu özel dönemindeki zorlukları için onlara destek amacı güden bir ihtiyaç olmuştur. Doğum koçunuz sizin için hamilelik döneminde yaşam yolunda destek vermeyi amaçlar. Bu hamilelik zamanlarınızda sizlere sağlık, beslenme, nefes eğitimi ve egzersizler öğretir. Böylece daha sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik geçirmiş olursunuz. Doğum sırasında masaj yapma gibi bazı tekniklerle destek olmaya da yardımcı olmaktadır. Doğum sonrası lohusalık döneminde anne sütü, beslenme, emzirme ve bebek bakımındaki önemli bilgilerle sizlere destek vermektedir. Hamileyseniz mutlaka bir doğum koçuna başvurarak yardım alabilirsiniz. 

Doğum Koçluğu Kimler Yapabilir?

Her işin bir bilgisi olduğu gibi hamilelik gibi özel süreçte eşlik edecek kişinin de bu konuda bilgi sertifikası olması gerekmektedir. Bunun için, üniversitelerin ebelik, hemşirelik, tıp, çocuk gelişimi, fizyoterapi ve rehabilitasyon, psikolojik danışmanlık ve rehberlik ya da psikoloji bölümünü bitiren kişiler doğum koçu olarak çalışabilirler. Ancak bu kişilerin doğum koçluğu sertifikası alması gerekmektedir. Bu sertifikayı alan kişiler kendi merkezini açabilirler. Özel sektörde koçluk hizmeti veren kurumlarda yer alabilirler. Özel sağlık kuruluşlarında doğum koçu olarak çalışabilirler.