Farklı birçok test ve hastalık bulunmaktadır. Hastalıkların tanılanmasında bu testler çok önemlidir. Yapılan doğru test ile kısa süre içinde tanı konulabilir. Tanı konması demek ise kısa süre içinde tedaviye başlanabilmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden tanılama aşaması çok önemlidir. Kısa süre içinde sonuç almak ve test vermek için,Anadolu evde sağlık hastanemizin imkânlarından faydalanabilirsiniz. İstanbul çevresinde evde testler yaptırabilirsiniz. Uyku, PCR gibi farklı birçok test hastanemiz bünyesinde veya evinizde yapılabilmektedir. Bu testlerden birisi de EMG testidir. EMG testi en genel tabir ile çevresel sinir sistemi ile alakalı hastalıkların tespitinde kullanılır. Oldukça önemli bir fonksiyon olan çevresel sinirdeki sorunlar bu test sayesinde tespit edilebilmektedir.

EMG Testi Nedir? Faydaları Nelerdir?

EMG testi çevresel sinirler sonucunda ortaya çıkan çeşitli hastalıkların tespitinde kullanılır. Bu test örnek vermek gerekirse B12 ve diyabet gibi hastalıkların yol açtığı çevresel sinir hasar tespitinde kullanılmaktadır. Önemli noktalardan birisi budur. Diğer bir önemli nokta ve tespit yapılan hastalık türleri bel ve boyun fıtığından kaynaklanan, omurilik civarında ortaya çıkan sorunlarda bu test yapılabilmektedir. Tüm bunlara ek olarak kas lifleri rahatsızlıkları ve çocuk felci gibi omuriliği etkileyen hastalıkların tespitinde de EMG testi uygulanmaktadır. Siz de EMG testi yaptırarak kısa süre içinde sonuca ulaşabilir, test sonucuna göre yorumlama yaptırabilirsiniz.

EMG Testi Nasıl Yapılır?

EMG testi evde veya hastanede yapılabilir. Uzman kontrolünde yapılmaktadır. İlk olarak deri üzerine elektrot yerleştirilir. Bu elektrot yardımıyla sinir iletim ölçümü yapılır. Buradan alınan sonuçlar bilgisayar üzerinden kaydedilir. 10’a yakın sinire bu uygulama yapılır. Uygulama esnasında sinirlere verilen elektrik akımı zararsızdır. Kısa süre içinde bu aşama tamamlanır. Sonrasında ise tüm kaslar incelenir. Kol, bacak ve diğer tüm kaslar incelenir. Kaslardaki elektriksel aktivite incelendikten sonra sonuca geçilir. Sonuç yazıldıktan sonra yorumlama yapılır. Eğer çevresel sinir sistemini etkileyen bir hastalık var ise bu durumda müdahale edilir. Kısa süre sonra sonuca ulaşılır. Siz de daha fazla bilgi almak ve detaylara ulaşmak için hemen hastanemizi arayabilirsiniz.