Peg ağızından besin alması mümkün olmayan hastaların beslenmesini sağlamak için kullanılan bir aparattır. Bu aparat esnek bir tüpten oluşmaktadır. Bu tüp karından geçirilerek hastanın midesine yerleştirilmektedir. Bu sayede yiyecekleri bu kanal üzerinden alması sağlanmaktadır. Tabii ki bu parçanın temizliği ve zaman zaman değiştirilmesi önemlidir. Hastanın sağlığı ve mikrop kapmaması için bu parçaların bakımının yapılması gerekmektedir. Fakat özellikle de değişimi tamamen uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu noktada profesyonel bir destek almanız gerekmektedir. Fakat hastanın sürekli olarak hastaneye getirilmesi ve değişim sonrasında evine tekrar götürülmesi zor bir süreçtir. Özellikle de hastanın arabası yoksa bu süreç daha da zorlaşmaktadır. Bu noktada evde peg değişimi hizmetleri çok fazla araştırılmaktadır.

Peg Değişimi Nedir?

Peg değişimi aslında hatalı bir ifade olmaktadır. Bu işlem sürecinde peg denilen aparatın tamamı değişmemektedir. Sadece peg hortumu değişimi yapılmaktadır. Bu hortumun zaman zaman değiştirilmesi gerekmektedir. Tabii ki besinlerin geçtiği bir yerde bakteri ve virüs oluşumu da çok hızlı olmaktadır. Bu tür zararlıların hastaya zarar vermemesi için bu borunun temiz tutulması ve zaman zaman değiştirilmesi gerekmektedir. Anadolu Evde Sağlık firmamız bu noktada sizlere gerekli olan hizmeti sunmaktadır. Hastaneye gelemeyecek durumda olan hastalarınıza veya hastaneye gelmek istemeyen hastalarınıza, evinize kadar gelmekte ve burada müdahale etmektedir. Gerekli olan temizlik ve değişim işlemlerini tamamlamaktadır.

Evde Peg Değişimi Nasıl Yapılır?

Peg değişimi mutlaka alanında uzman bir kişi tarafından yapılmaktadır. Bu noktada anestezi uzmanı veya bir hemşire bu değişimi yapabilmektedir. Bu değişim sırasında hastanın pegindeki eski hortum çıkarılmakta ve yenisi takılmaktadır. Tabii ki ilk kez peg takımı yapılıyorsa bu durumda takıldığı yerde ufak bir yara oluşmaktadır. Bu yarının birkaç gün boyunca temizlenmesi gerekmektedir. Peg takma işlemi çok kısa süren bir işlemdir. Uzman bir kişi bunu kısa sürede tamamlamaktadır. Bu işlem sırasında en çok dikkat edilmesi gereken husus ise temizlik olmaktadır. Mutlaka kullanılan malzemelerin steril olması ve ortamın da temiz olması gerekmektedir. Firmamız bu hususa çok dikkat etmektedir.